به بهانه زادروز استاد علی نصیریان

بهمن، ماه تولد استاد بزرگ بازیگری ایران است. بازیگری که همه ی نسل های مختلف از کوچک و بزرگ هنرنمایی او را در آثار بزرگ تاریخ ایران دیده ایم. علی نصیریان زاده ی ۱۵ بهمن ۱۳۱۳ در تهران، نویسنده، کارگردان و بازیگر تئاتر، سینما و تلوزیون است.

او در سالهای کودکی از طریق تماشای تعزیه به هنر نمایش علاقه مند شد. نصیریان که فارغ التحصیل هنرستان هنرپیشگی است با خواندن کتاب هنر تئاتر که اولین کتاب آموزشی تئاتر در ایران بود تصمیم قطعی اش را برای ماندن در عرصه ی نمایش گرفت. اولین کار سینمایی او بازی در فیلم گاو ساخته ی داریوش مهرجویی بود. تا قبل از انقلاب او در هفت فیلم سینمایی بازی کرده بود که همگی به موج نو و روشنفکرانه معروف بودند. اولین پروژه ی تلوزیونی بزرگ او سریال هزاردستان بود.

نصیریان درباره ی هنر می گوید نشئه ای که هنر و خلاقیت هنری دارد با هیچ نشئه ای قابل مقایسه نیست و لذت ناشی از هنر در اثر شناخت و آگاهی حاصل می شود. به عقیده ی او هنر پدیده ای است برای ارتباط زیبا و ظریف مخاطب با معنویات و حیات و انچه که غیرمادی است و آنچه که ایجاد روح لطیف تر و انسانی تر میکند و انسان را از بخش حیوانیت جدا می کند و او را با زیبایی مانوس می کند.

از بزرگترین و مشهورترین آثار وی می توان گاو، بوی پیراهن یوسف، کفش های میرزا نوروز، هزاردستان، سربداران، و شکارچی شنبه را نام برد. علی نصیریان در دهه ی هشتاد نشان درجه یک هنری را دریافت کرد و بعنوان چهره ی ماندگار هنری شناخته شد. این قسمت از مجله ی تئاتر بارکاو را تقدیم می کنیم به استاد علی نصیریان که بذر هنر را آب شدند و آن را پروراندند.

نویسنده و گوینده : مهلادل زنده
خوشحال میشیم با نظراتتون ما رو همراهی کنین

اینستاگرام بارکاو رو دنبال کنین
برای دیدن بقیه ویدیو های مجله تئاتر اینجا کلیک کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *