متد Role-playing در آموزش زبان

بهترین راه یادگیری زبان قرار گرفتن در معرض آن زبان و یادگیری اش همانند زبان مادری است. یکی از شیوه هایی که این نوع یادگیری را شبیه سازی می کند role-playing است.

متد نقش آفرینی یا متد Role-playing در آموزش زبان نوعی اجرای تئاتر است. می دانیم تئاتر حقیقی ترین بازنمایی از زندگی واقعی است. بنابراین در این شیوه می توان زبان را در فضایی شبیه به فضای واقعیِ استفاده از زبان آموخت. دو روش برای اجرای نقش برای یادگیری زبان و در کلاس ها وجود دارد؛ یکی اینکه متنی را به زبان آموزان بدهیم تا آن را حفظ کنند و سپس اجرا کنند. دیگر آن که نقشی را به آن ها داده و از آنها بخواهیم در قالب آن نقش بصورت بداهه دیالوگ بگویند و آن را بازی کنند.متد Role-playing در آموزش زبان فواید بسیاری برای مدرس و زبان آموز دارد.

اول اینکه علاقه ی زبان آموزان به مباحث افزایش میابد. دوم اینکه نقش زبان آموزان در کلاس افزایش یافته و آن ها را هرچه بیشتر درگیر می کند. سوم این که همدردی و درک دیدگاه های مختلف را آموزش می دهد. تئاتر باعث می شود زبان آموز راحت و بدون آموزش مستقیم زبان را بیاموزد. با اجرای نمایش زبان آموز همانند زبان مادری از زبان دوم برای بروز و بیان احساسات خود بهره می گیرد. همچنین تئاتر خلاقیت و بداهه پردازی را افزایش می دهد.

یادگیری زبان از طریق تئاتر و در بافتی که به زندگی واقعی نزدیک است، زبان آموز را به این باور می رساند که می تواند با دیگری ارتباط برقرار کند و این امر به او اعتماد به نفس می دهد. این روش اما با وجود فوایدی چون یادگیری عمیق و کاربردی، کمی زمان بر است. بنابراین در متد role-playing یا یادگیری زبان از طریق تئاتر باید کمی صبور باشیم.

منابع :

– تئاتر: ابزاری نوین در یادگیری زبان دوم (سعادت نژاد و مزاری، ۲۰۱۵)

– Role-playing as a teaching strategy (Lori Jarvis et al, 2002)

– Biography and Role-playing: fostering empathy in abnormal psychology (Poorman, 2002)

 

نویسنده و گوینده : مهلادل زنده

خوشحال میشیم با نظراتتون ما رو همراهی کنین

اینستاگرام بارکاو رو دنبال کنین

برای دیدن بقیه ویدیو های مجله تئاتر اینجا کلیک کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *